Blizny i bliznowce
BLIZNY I BLIZNOWCE
Proces gojenia rany składa się z kilku następujących po sobie etapów. Pierwszy z nich to faza reakcji zapalnej, podczas której dochodzi do migracji komórek fagocytarnych, takich jak: makrofagi, granulocyty i monocyty. W drugiej fazie, proliferacji i angiogenezy, komórki te ulegają przekształceniu w fibroblasty produkujące włókna kolagenowe oraz dochodzi do proliferacji włośniczek z tworzeniem się naczyń krwionośnych. Podczas trzeciej fazy, modelowania i przebudowy, blizna staje się miękka i blednie. Okres powstawania i modelowania blizny trwa do 12 miesięcy.
Jednak nie we wszystkich przypadkach gojenie rany przebiega w ten sposób. Bywa, że blizna staje się przerosła lub rozrasta się w niekontrolowany sposób. Staje się ona wówczas twarda, gruba, mało elastyczna, dając bardzo nieestetyczny wygląd. Może także upośledzać funkcje stawów przez tworzące się przykurcze lub prowadzić do deformacji kości, co zdarza się zwłaszcza u dzieci.
Jakie czynniki wpływają na wygląd blizny?
- długość, krwawienie, ucisk,
- przebieg gojenia rany – krwawienie, ropienie
- wiek (u osób starszych obserwujemy gorsze gojenie),
- wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia skóry,
- kształt blizny,
- ilość i rodzaj zastosowanych szwów,
- lokalizacja blizny,
- predyspozycje genetyczne (są osoby, które zawsze wytworzą ładna bliznę i takie, które zawsze wytworzą bliznowiec).
Większość blizn nie wymaga specjalistycznego leczenia i goi się bez żadnej interwencji, w rezultacie dochodzi do jej naturalnego usuwania. Istnieją jednak blizny nieprawidłowe, twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie wykraczające poza obszar pierwotnego kształtu i rozmiaru rany. Stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą bowiem powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie.
Bliznowiec (keloid) jest to rodzaj patologicznego gojenia się skóry po niewielkim urazie z przerwaniem jej ciągłości. Tkanki bliznowca charakteryzują się niekontrolowanym rozrostem poza granice rany. Blizna przerostowa jest tkanką bliznowatą rozrastającą się tylko w obrębie uszkodzonej wcześniej skóry i nie rozrastającą się dookoła. Blizna taka jest gruba, zaczerwieniona i wystaje ponad powierzchnię skóry otaczającej.
Polecane zabiegi
- Laser frakcyjny Co2
- Ostrzykiwanie
LASER CO2
Laseroterapia frakcyjna polega na stymulacji włókien kolagenowych do przebudowy, a tym samym rewitalizacji (odmłodzenia) skóry. Efekt powyższy osiąga się poprzez wykonywanie tysięcy mikrodziurek w skórze, odparowania ich z pozostawieniem wokół zdrowej nieuszkodzonej tkanki. W miejsce tych odparowanych mikrokolumn wytwarza się zdrowa skóra wypełniająca te ubytki. Laser frakcyjny pozwala dotrzeć do głębokich warstw skóry, dzięki czemu stymulacja następuje na całej jej grubości. Dzięki dużej szybkości impulsów czas trwania zabiegu wynosi od kilku do kilkunastu minut. W procesie leczenia nie ma ran, a przebudowa kolagenu trwa jeszcze długo po zabiegu.
Efekt widoczny jest już po 5 tygodniach w postaci wygładzenia powierzchni skóry. W przypadku blizn i rozstępów efekt jest trwały, a proces poprawy wydłużony w czasie. Trwałość polega na tym, że przebudowa blizny powoduje jej zanikanie, a blizna się nie odnawia. Aby usunąć bliznę w stopniu maksymalnym konieczne jest wykonanie kilku zabiegów w odstępie 4-6 tygodni.
Podstawowe zastosowania:
- redukcja blizn trądzikowych
- terapia efektów fotostarzenia – redukcja klasycznej triady objawów: sieci drobnych zmarszczek, drobnych przebarwień oraz poszerzonych porów skórnych na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach)
- wygładzanie i odmładzanie powierzchni skóry
- redukcja zmarszczek
- poprawa gęstości skóry poprzez aktywizację produkcji kolagenu typu III (fractional skin resurfacing)
- redukcja blizn przerostowych (po zabiegach chirurgicznych, po urazach, oparzeniach)
Przeciwskazania
- ciąża, laktacja,
- skłonność do tworzenia keloidów (bliznowców),
- leki immunosupresyjne,
- stosowanie leków światłouczulających (odstawić 10 dni przed zabiegiem),
- zioła: dziurawiec, nagietek,
- kosmetyki z retinolem A,
- otwarta rana na skórze w obszarze zabiegu,
- stosowanie Roaccutane i innych retinoidów,
- choroba nowotworowa skóry,
- aktywna opryszczka
Jak wygląda zabieg ?
Zabieg trwa od kilku do kiklunastu minut, w zależności jakiej okolicy dotyczy. W pierwszym etapie następuje znieczulenie pacjenta (40 minut przed zabiegiem), jeśli pacjent się zgadza, pobieramy krew, następie wirujemy ją na frakcje. Przygotowujemy skórę poprzez demakijaż, kiedy skóra zostaje dokładnie oczyszczona przystępujemy do zabiegu. Po zakończonym zabiegu laserowym „dziurki”, które zrobił laser, zostają zalane osoczem bogatopłytkowym w celu szybszej regeneracji oraz zabezpieczenia skóry przed bakteriami.
Wygląd skóry po zabiegu
- bezpośrednio po zabiegu przez godzinę lub dwie pacjent odczuwa dyskomfort podobny do reakcji po intensywnym opalaniu.
- po kilkunastu godzinach (wyznaczonych przez lekarza) pacjent zmywa z buzi maskę nałożoną po zabiegu i postępuje wedle otrzymanych instrukcji.
- przez okres 2-4 dni występuje przemijający rumień i obrzęk (1-2 dni).
Pielęgnacja po zabiegu:
- Przez okres 6 tygodni nie wykonujemy zabiegów drażniących skórę m.in. pilingów, dermabrazji, mikrodermabrazji.
- Bezwzględnie unikamy ekspozycji słonecznej po zabiegu stosując kremy z filtrem SPF 50 +
- Po zabiegu używamy kremu, który został przygotowany w gabinecie.
Należy pamiętać, że trzeba wykonać kilka zabiegów celem spłycenia blizn. Dlatego wszystko ustalane jest na konsultacji
Cena : cena ustalana indywidualnie w zależności od blizny
OSTRZYKIWANIE
Ostrzykiwanie– lekiem z grupy steroidów. Zwykle wykonuje się kilka zabiegów w odstępie kilku tygodni, podając lek o odpowiednim stężeniu. Efekt następuje stopniowo.
Leczenie blizn i bliznowców wymaga indywidualnego podejścia, a zależy od:
- wieku pacjenta
- kształtu, wielkości i lokalizacji blizny
- fazy dojrzewania
- stosowanych wcześniej metod korekcji
- predyspozycji genetycznej
Cena: ustalana indywidualnie